C25-aktier med udbytte: Se listen her

C25-indekset er Danmarks mest kendte indeks, men hvis man er udbytteinvestor, er ikke alle aktierne i indekset lige interessant. Derfor har vi samlet en liste over alle aktierne i C25-indekset, der udbetaler et udbytte til deres aktionærer.

C25 består af de 25 mest omsatte aktier på aktiemarkedet i Danmark. Det vil sige, at listen ikke består af de største børsnoterede virksomheder i Danmark, men altså de mest omsatte virksomheder på aktiemarkedet. Danmarks største virksomheder er dog godt repræsenteret på indekset med virksomheder såsom Vestas, Mærsk og Novo Nordisk.

Hvis du er glad for danske udbytteaktier, så er udbytteaktierne på C25-indekset meget relevante, idet mange af aktierne på listen er meget stabile virksomheder. Chancen for at du mister alle dine penge, ved at eje aktier i en af virksomhederne, er altså meget lille sammenlignet med mange small-cap virksomheder.

Liste over C25 aktier med udbytte

AktieUdbytteprocentAktiekursUdbytte pr. aktieP/E
Tryg2,65%160,704,2826,88
Carlsberg 2,01%1.107,5022,0025,19
A.P. Møller - Mærsk A1,85%17.560,00330,006,10
A.P. Møller - Mærsk B1,77%18.495,00330,006,37
Danske Bank1,75%113,102,009,18
Royal UNIBREW1,71%801,6013,5031,85
Coloplast1,59%1.134,5018,0054,35
Novo Nordisk1,44%648,909,3533,22
H. Lundbeck1,26%196,052,5019,31
Ørsted1,19%958,8011,50123.46
Novozymes1,06%492,005,2548,54
FLSmidth & Co0,89%222,902,0049,02
Vestas Wind Systems0,70%241,101,6936,50
GN Store Nord0,28%518,801,4542,19
DSV Panalpina0,26%1.556,004,0041,15
Netcompany Group0,13%777,001,0076,92
Ambu0,13%209,500,29181,82
Opdateret 16/08/2021

På ovenstående liste kan du se alle aktierne i C25-indekset der udbetaler et udbytte. Derudover kan du finde deres udbytteprocent, aktiekurs, udbytte pr. aktie og P/E-ratio (aktiekursen divideret med overskuddet).

Den højeste udbytteprocent på indekset er Tryg med 2,65%. Denne værdi er dog gjort unaturligt høj, da Tryg udbetalte udbytte for både 2019 og 2020 i 2021. Det vil altså sige at overskuddet for to år er flyttet ind i ét års udbytte og dermed talt med i udbytteprocenten.

Aktien med den laveste P/E-værdi på listen er A. P. Møller – Mærsk, med en P/E på kun 6,10 for A-aktien. Denne lave P/E-værdi gør det muligt for Mærsk at udbetale et sundt udbytte på 1,85% af aktiekursen. Det er altså ovenfra set en sund udbytteaktie.

Bryggerigiganterne Royal UNIBREW og Carlsberg kan også begge findes på listen med en udbytteprocent på henholdsvis 1,71% og 2,01%. Begge virksomheder findes i fødevareindustrien, som er kendetegnet ved, at den har en meget høj grad af stabilitet. Derfor kan virksomhederne også trygt udbetale et stabilt udbytte til deres aktionærer.

Bliv ekspert i udbytteaktier - tilmeld dig vores nyhedsbrev i dag

Modtag en email hver gang vi udgiver en ny og spændende artikel om udbytteaktier.
Hvis du vil være opdateret på det nyeste inden for udbytteaktier, så er vores nyhedsbrev noget for dig.

Generelle kendetegn ved deres udbytte

Hvis man kigger mere generelt på udbytteaktierne i C25 kommer der nogle generelle kendetegn frem.

Det første er, at ingen af virksomhederne har et specielt højt udbytte. Spændet for udbytteprocenterne ligger mellem 0,13% til 2,65%, hvilket er et relativt lille spænd for en så stor gruppe aktier. Til sammenligning fandt vi på vores liste over de bedste udbytteaktier i Danmark aktier med en udbytteprocent på hele 7,06%. Det er altså ikke de udbytteaktier i Danmark med det højeste udbytte. Dette er dog også forventet, da da der primært er large-cap virksomheder med i indekset.

Aktiernes udbytte i C25 kan også siges generelt at være meget stabilt. Virksomheder såsom Novo Nordisk, bryggerierne, Coloplast osv. oplever generelt ikke den helst store ustabilitet i deres sektorer. Under coronakrisen har dette været udfordret, men som en generel regel passer det.

Kilder: Nordnet


Kan du ikke få nok af udbytteaktier? Tilmeld dig vores nyhedsbrev nu:


Anbefalede artikler:

Abonnér
Meddel om
guest
0 Kommentarer
I linje feedback
Se alle kommentarer
0
Vi vil gerne høre dine tankerx
()
x