Coronakrisen: Nedturen øger opturen!

De store fald på aktiemarkederne, er ikke nødvendigvis en dårlig ting. Historisk og matematisk har vi en større stigning i vente desto mere aktiemarkedet falder.

Aktiemarkederne falder kraftigt for tiden, og mange investorer er bekymrede for sine investeringer. For den tålmodige og langsigtede investor, kan der i sådant marked være gode penge at hente.

Vi ved historisk og matematisk at et fald på aktiemarkedet er en opkøbsmulighed, men mange investorer spørger sig selv: ”Hvornår er bunden nået?” Det er svært at svare på, og som Warren Buffet siger, kan man ikke time markedet. I stedet kan vi forholde os til gode solide facts og tænke langsigtet fremfor at forsøge at time markedet.

Optur i vente

Matematikken fortæller tydeligt, hvordan at fald på aktiemarkedet kan øge opturen. Som nedenstående billede illustrerer, skal markedet stige endnu flere procent for at komme tilbage til samme udgangskurs, desto mere markedet falder.

Percentage lossPercentage to rise to break even
10
11
2025
3043
4067
50100
60150
70233
80400
90900
999900

Hvis vi tager S&P 500 som eksempel, har indekset været nede med over 30% siden toppen den 19. februar 2020. Havde du købt hvor indekset var nede med over 30%, ville der dermed være en stigning på over 43% for at komme tilbage til toppen. Stigningen forudsætter selvfølgelig at indekset vender tilbage til toppen, og her kommer historien ind i billedet.

Det historiske fortæller nemlig at aktiemarkedet vil komme tilbage – måske ikke lige nu, men over tid.

Læs vores anmeldelse af DEGIRO, den billigste platform at handle ETF’er (gratis) og udlandske aktier på.

DEGIRO er desuden vinder af Dansk Aktionærforenings “Broker of the year” to år i træk, læs anmeldelsen her.

Degiro logo

Investering indebærer risko for tab

Historiske perspektiveringer 

Finanskrisen kan her bruges som perspektivering. Tilbage i oktober 2007 fandt S&P 500 en top omkring niveau 1560. I marts 2009 var bunden nået, og indekset var nede med over 56% siden toppen i oktober 2007. Knap 4 år efter, i februar 2013, var S&P 500 igen på niveau 1560, og investerede man omkring bunden, havde man en fortjeneste på over 100%.

Et andet eksempel er IT-boblen, hvor investorerne verden over smed penge efter IT-selskaber, uanset om selskaberne havde vist en evne til at tjene penge eller ej, da de var overbeviste om, at IT var fremtiden. Da det gik op for investorerne at aktierne var alt for højt prissat, styrtdykkede aktiemarkederne.

S&P 500 fandt i slutningen af august 2000 en top omkring niveau 1520. I september 2002 var bunden nået med et fald på omkring 48% siden toppen. Indekset nåede faktisk tilbage til niveau 1520 inden finanskrisen, og købte man dermed omkring bunden, kunne man igen få et afkast på omkring 100%. Ved IT-boblen tog det dog 4,5 år før markedet var tilbage på toppen efter bunden var nået.

Om der igen skal gå omkring 4 år, før S&P 500 er tilbage på toppen fra februar 2020, er et godt spørgsmål. En ting er sikkert: På bagsiden af nedturen, gemmer sig en optur.

Hvor kan du handle aktier?

For at handle aktier, kan du oprette dig på handelsplatformen Degiro. Degiro har to år i streg vundet Dansk Aktionærforenings ”broker of the year.” Du kan læse vores anmeldelse af Degiro her, eller alternativt allerede i dag tilmelde dig her. Du kan også handle aktier gennem din bank, eller en af de andre handelsplatforme såsom Saxo Investor eller Nordnet.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev:

Investeringsforum - dinfo.dk

  • Se vores artikler på Facebook 📰
  • Stil spørgsmål til venlige eksperter
  • Deltag løbende i debatter om investering 💬
  • Meld dig ind her

Andre artikler

Bedste aktier under coronakrisen

corona aktier der styrtdykker

Aktierne er blevet påvirket af coronavirussen, og det er på tide at kigge på mulighederne man har som investor. Derfor har vi i denne artikel, samlet et par gode bud til aktier, som er interessante i denne situation.

Oversigt over de bedste aktier under corona:

Hvis du er interesseret i flere artikler om coronavirussen, sender vi løbende mails til alle vores abonnementer på mail. Du kan tilmelde dig her (artiklen fortsættes nedenunder):

Slack Technologies (WORK)

Slack leverer software der tillader medarbejdere at arbejde sammen som et alternativ til email. Derudover er Slack et meget godt alternativ til når folk arbejder mere hjemmefra, da kommunikationen jo selvfølgelig bliver mere digital.

Slacks kurs toppede i år i kurs 28,4 USD og 17 marts handles de til kun 20 USD.

Slack har store fremtidsudsigter som teknologivirksomhed, og de har mulighed for at overtage positionen i de store virksomheder som den interne kommunikationskanal.

Zoom Video Communications (ZM)

Zoom Video laver software, der tillader mennesker og virksomheder at arbejde remote via remote møder og konferenceopkald. Zoom tilbyder også webinars og mulighed for større møder som f.eks. generalforsamlinger.

Zoom har oplevet massiv vækst i deres brugerantal, og derfor kan dette godt gå hen og blevet en rigtig god langsigtet investering.

Zoom havde 5. marts et 52-ugers kursrekord på 125 USD, i dag er kursen på 112 USD.

De fleste af aktierne i denne oversigt er fra USA. Den billigste måde at købe aktier fra USA, er gennem DEGIRO, da de har de mindste vekslegebyr og kurtager på udenlandske aktier. Du kan læse vores anmeldelse af DEGIRO her.

DEGIRO er desuden vinder af Dansk Aktionærforenings “Broker of the year” to år i træk, læs anmeldelsen her. Alternativt kan du tilmelde dig her.

Degiro logo

Investering indebærer risko for tab

Apple (AAPL)

Apple har på grund af coronavirussen været nødt til at lukke deres produktion og butikker rundt om i verden. Men Apple er en af verdens mest solide selskaber, og de sælger noget som folk verden over ikke kan undvære: iPhones. Derfor kan der klart være en mulighed i Apples aktie langsigtet.

Apple oplevede 12 februar et 52-ugers højdepunkt i en kurs 327 USD. I dag er kursen på 254,9 USD. Dette kan godt være en god mulighed for et billigt opkøb i Apple.

Teladoc Health Inc (TDOC)

Teladoc, leverer som navnet hentyder til sundshedservices remote via “telemedicin.” Der er en groende trend inden for billigere løsninger på lægebesøg osv. og dette er en af løsningerne.

Teladoc kan som løsning være perfekt til håndteringen af coronavirussen. Videremere henvender de sig til en stigende trend om billigere løsninger inden for sundhedssektoren.

Teladocs aktie lukkede 10 marts i kurs 146 USD og i dag handles de til 118 USD.

Nokia Corp (NOK)

Verden over kæmper virksomheder om at være de første med 5G. Nokia er en af de førende virksomheder inden for 5G. De har samlet set aftaler på plads med mange af de verdens ledende telekommunikationsvirksomheder om deres 5G udstyr.

Nokia har mildest talt haft en svingende fortid, men virksomheder står stærkt i omskiftet fra 4G til 5G. Dog skal det understeges at denne investering ikke er for de risikoaverse.

Nokias aktie havde 12. februar et kurs på 4,07  Euro, og i dag er kursen på 2,32 Euro.

Sådan køber du udenlandske aktier billigst

Både Nordnet og Saxo Bank tager høje vekselgebyr på veksling af valuta. Derfor anbefaler vi DEGIRO til køb af udenlandske aktier. Deres vekselgebyr er på blot 0,1%, mod 0,25% og 0,5% hos Nordnet og Saxo Bank.

Derudover er DEGIRO vinder af Dansk Aktionærforenings “Broker of the year” to år i træk.

Vi har skrevet en dybdegående anmeldelse af DEGIRO her, som vi anbefaler du læser.

Meld dig på vores nyhedsbrev for mere som dette📧:

Investeringsforum - dinfo.dk

  • Se vores artikler på Facebook 📰
  • Stil spørgsmål til venlige eksperter
  • Deltag løbende i debatter om investering 💬
  • Meld dig ind her

Vi anbefaler ikke aktierne nævnt i denne artikel, det er blot en informativ artikel.

Andre artikler

Saxo Bank fordobler gebyr på udenlandske aktier

Saxo Bank hovedkontor

Saxo Bank forøger pr. 1 april deres valutavekslingsgebyr med det dobbelte for mange af deres medlemmer. Dette forårsager at deres valutavekslingsgebyr nu er på linje med Nordnets. 

24. februar modtog kunder I Saxo Bank en mail fra Saxo Bank med emnet “Vi indfører et nyt loyalitetsprogram og negativ rente hos Saxo Bank”. Man kunne ikke læse nogle detaljer på loyalitetsprogrammet, men gemt nederst i mailen informerede Saxo Bank deres kunder om nye valutavekslingsgebyr på aktier, kontooverførsel, FX optioner og alt øvrig veksling.

De nye gebyr er som følgende:

Valutavekslingsgebyr ved:ClassicPlatinumVIP
FX optioner0,10%0,10%0,10%
Aktier0,50%0,25%0,25%
Kontooverførsel0,15%0,15%0,15%
Alt øvrig veksling0,50%0,50%0,50%

Kigger man eksempelvist for det nye gebyr på valutaveksling på aktier, er gebyret blevet fordoblet fra den forhenværende sats på 0,25% Dette er selvfølgelig ærgerligt, når Saxo Bank tidligere har været en af de billige løsninger på markedet ift. køb af udenlandske aktier. I dag er denne stilling dog gået til DEGIRO (Læs anmeldelse af dem her). Alternativt kan du melde dig ind her.

Saxo Banks nye gebyr er på linje med, gebyret der har været på Nordnet de sidste par år.

Eksempel på nye gebyrs påvirkning af pris

Her kan du se prisen på at købe aktier for 10.000 kroner i Apple betalt i DKK, hos DEGIRO, Saxo Bank og Nordnet. Prisen er beregnet på baggrund af Saxo Banks nye gebyr.

  • Nordnet: 111 DKK
  • Saxo Bank: 49  DKK (28,6 Før nyt gebyr)
  • DEGIRO: 12 DKK

Her kan man altså se at DEGIRO er de billigste ved køb af aktier i USA, og at Saxo Bank er blevet næstten dobbelt så dyr som førhen. Dette viser hvor dårlige konkurrence der er i Danmark i forhold til udlandet, når det kommer til handelsplatforme. Derfor er en platform, som konkurrerer i hele Europa som DEGIRO billigst. I kan læse vores anmeldelse af DEGIRO her. Alternativt kan du melde dig ind her:

Betydning for markedet

Saxo Banks gebyr er kan blive en brik i puslespillet om at danskere køber flest danske aktier. Denne trend til at købe flest danske aktier, vil med tiltag som dette forårsage at denne trend vil fortsætte i højere grad. Dette kan betyde en mindre stigning i priser på danske aktier. Dette kan dog være ubetydeligt for priserne.

Vil du have nyheder som denne ind i din indbakke, kan du melde dig på Dinfo.dk’s nyhedsbrev nedenunder.

Investeringsforum - dinfo.dk

  • Se vores artikler på Facebook 📰
  • Stil spørgsmål til venlige eksperter
  • Deltag løbende i debatter om investering 💬
  • Meld dig ind her

Meld dig på vores nyhedsbrev for mere som dette📧:

Kilder: Mail fra Saxo Bank, Nordnet.dk, DEGIRO og Saxo Bank’s hjemmeside.

Disclaimer: Oliver Frost er kunde hos Nordnet, Saxo Bank og DEGIRO.  Dinfo.dk modtager provision fra DEGIRO.

Ansvarsfraskrivelse: Investering medfører risiko for tab af penge.

Andre artikler

Ambus positive overraskelse – dagen derpå

Ambu kom tirsdag morgen med regnskab for Q1. Selskabet overraskede her positivt, og det udmærkede sig i en stigning på 24,1 % til 150,8 kr (0h 4m).

Tirsdag steg Ambus aktie meget voldsomt. Aktien har over en længere periode bevæget sig i et spænd mellem ca. 100 og ca. 125. Ambu har også længe været i toppen af listen over de mest shortede aktier i Danmark, kun overgået af Pandora. Historisk har Ambu været på en lang vækstrejse, der pludseligt blev afbrudt da tidligere direktør Lars Marcher blev fyret uden varsel.

Ambus kurs det seneste år. Taget fra Nordnet.

Forskellige kurstriggers

Der er ingen tvivl om at regnskabet, der overraskede positivt har været den tungeste kurstrigger. Dog kan en del af udviklingen også skyldes et short squeeze. Her er de mange shortere af aktien blevet tvunget til at likvidere deres short-position, og dette har altså været med til at drive kursen op.

Dagen derpå

Onsdag falder Ambu med omkring 5 %, ovenpå tirsdagens stigning. Dette skyldes formentlig en hjemtagen af den hurtige gevinst der opstod i går. Derfor ses den lille korrelation altså.

Ambus fremtid

Mange af de store finanshuse har hævet kursmål for Ambu, heriblandt JPMorgan der har hævet kursmålet til 165 fra 158 og ABG der har hævet fra 101 til 126. Derudover viser Ambus regnskab en stigning i den organiske vækst på området visualisering, hvor virksomhedens engangsendoskoper hører under, en vækst på 24 %. Derudover fortæller Juan Jose Gonzales, Ambus CEO, at planen om en direkte salgsmodel foreløbigt forløber bedre end forventet.

Meld dig på vores nyhedsbrev for mere som dette📧:

Andre artikler

Nordeas regnskab 2019

Nordea bank udbytte

Nordeas regnskab 2019

Nordeas regnskab i 2019 været hårdt. De har ramt under resultatet i 2018, og de skal kæmpe hårdt for at kunne ændre på dette i de kommende år. Nordeas resultat er faldet med 49%, hvilket indikerer at de har brug for en ny strategi fremadrettet.

Oversigt over Nordeas regnskab 2019

Nordeas regnskab i 2019 har vist en negativ udvikling for virksomheden. Vi har fundet de vigtigste punkter fra regnskabet her:

  • Driftsresultatet faldet med 46% (lokal valuta)
  • Omkostninger steget med 20% (lokal valuta)
  • Resultat faldet med 49% (lokal valuta)
  • udbytte på 0,4 EUR (ca. 3 kr.)

Hvis du er vil have alle vores finansnyheder direkte i din indbakke kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev her:

Nordeas regnskab oversigt 2019

Her er den fulde resultatopgørelse for Nordea i 2019 og 2018:

(EUR million)20192018
Net interest income4,3184,491
Net fee and commission income3,0112,993
Net result from items at fair value1,0241,088
Profit from associated undertakings and joint
ventures accounted for under the equity method
50124
Other operating income 232476
Total operating income8,6359,172
Staff costs-3,017-2,998
Other expenses-1,639-1,566
Depreciation, amortisation and impairment
charges of tangible and intangible assets
-1,330-482
Total operating expenses-5,986-5,046
Profit before loan losses2,6494,126
Net loan losses-536-173
Operating profit2,1133,953
Income tax expense-571-872
Net profit for the period 1,5423,081

Kilder: Nordeas årsrapport 2019

Konflikter: Oliver Frost ejer aktier i Nordea

Andre artikler

Vestas årsrapport 2019

Vestas udbytte i 2020

Vestas årsrapport 2019

Vestas årsrapport for 2019 er udkommet i dag, og vi har samlet alle de vigtigste informationer om årsrapporten her samt vi har skrevet regnskabet ind nederst på siden. Årets resultat blev i år 700 mio. EUR, svarende til 2,4% højere end i 2018. Deres omsætning er steget procentuelt mere med ca. 20%.

Oversigt over Vestas årsrapport 2019

Vi har gennemgået Vestas årsrapport, og samlet de vigtigste informationerne her:

  • 20% stigning i omsætning
  • 2,4% stigning i resultat
  • 9% stigning i driftsresultat
  • 7,93 kr. i udbytte

Vestas regnskab 2019 fra årsrapporten

Her er det fulde regnskab for Vestas i 2019 og 2018:

(EUR million)20192018
Revenue12,14710,134
Production costs(10,386)(8,503)
Gross profit1,7611,631
Research and development costs(268)(229)
Distribution costs(222)(189)
Administration costs(267)(254)
Operating profit (EBIT) before special items1,004959
Special items-(38)
Operating profit (EBIT)1,004921
Income/(loss) from investments in joint ventures and associates340
Financial income4017
Financial costs(138)(68)
Profit before tax909910
Income tax(209)(227)
Profit for the year700683

Hvis du er vil have alle vores finansnyheder direkte i din indbakke kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev her:

Kilder: Vestas årsrapport 2019

Konflikter: ingen

Andre artikler

Danske Banks årsrapport 2019

Danske Banks bygning

Danske Banks årsrapport 2019

I dag er Danske Banks årrapport 2019 udkommet, og vi har fundet alle de vigtigste data at vise her i artiklen samt det fulde regnskab. Danske Bank er Danmarks største bank, og derfor er deres regnskab ekstremt vigtigt for mange danske investorer. Danske Bank havde i 2019 en net profit 1% lavere end i 2018. Derudover er deres indkomst i alt steget med 1%

Oversigt over Danske Banks årsrapport 2019

Vi har samlet de vigtigste informationer om Danske Banks årsrapport 2019 her:

  • Indkomst i alt steget med 1%
  • Net profit faldet med 1%
  • 3% lånevækst
  • Udbytte på 8,5 kr. svarede til 49% payout-ratio

Danske Banks regnskab fra årsrapporten 2019

Her er den fulde resultatopgørelse for Danske Bank i 2019 og 2018:

(DKK million)20192018
Net interest income21,87723,571
Net fee income15,89515,402
Net trading income4,9854,676
Other income2,225716
Total income44,98244,365
Operating expenses27,54825,011
Goodwill impairment charges1,603-
Profit before loan impairment charges15,83119,354
Loan impairment charges1,516-650
Profit before tax, core14,31520,004
Profit before tax, Non-core-493-282
Profit before tax13,82219,722
Tax*-1,2494,548
Net profit15,07215,174
Portion attributable to
Shareholders of Danske Bank A/S (the Parent Company)
14,28514,081
Attributable to additional tier 1 etc786781

Hvis du er vil have alle vores finansnyheder direkte i din indbakke kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev her:

Kilder: Danske Banks årsrapport 2019

Konflikter: Oliver Frost har aktier i Danske Bank

Andre artikler

The Drilling Company of 1972’s årsrapport 2019

The Drilling Company of 1972

The Drilling Companys årsrapport 2019

The Drilling Company of 1972’s årsrapport for 2019 udkom i dag, og vi har samlet alle informationerne på denne side. Den største nyhed fra deres årsrapport er at de ikke har tjent penge i 2019. De er gået fra at tjene 941 mio. USD i 2018 til -113 i 2019. Dette er naturligvis en stor skuffelse, og mon ikke The Drilling Company bliver straffet senere i dag.

Oversigt over The Drilling Companys årsrapport 2019

Vi har samlet en oversigt over de vigtigste informationer fra The Drilling Companys årsrapport her:

  • Omsætningen er faldet med 14,5%
  • Resultat gået i minus
  • EBITDA margin faldet fra 43% til 34%
  • Intet udbytte i 2020

Hvis du er vil have alle vores finansnyheder direkte i din indbakke kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev her:

The Drilling Companys regnskab fra årsrapporten

Her er den fulde regnskab for The Drilling Company i 2019 og 2018:

(USD million)20192018
Revenue1,2221,429
Costs-807-818
Profit before depreciation and amortisation,
impairment losses/reversals and special items
415611
Special items-16-16
Profit before depreciation and amortisation and
impairment losses/reversals
399595
Depreciation and amortisation-387-403
Impairment losses/reversals-34810
Gain/loss on sale of non-current assets8-
Share of results in joint ventures8-1
Profit/loss before financial items-161,001
Financial expenses, net-68-12
Profit/loss before tax-84989
Tax-29-48
Profit/loss for the year-113941

Andre artikler

Novo Nordisks årsrapport 2019

Novo Nordisk logo

Novo Nordisks årsrapport 2019

Novo Nordisk årsrapport 2019 er udkommet i dag. Novo Nordisk er den aktie i Danmark der bliver handlet mest. Dette gør deres årsrapport i 2019 meget vigtig, da det er en betydelig aktie for danskere. Deres årsresultat er fra 2018 til 2019  kun steget med 0,8%, hvilket er skuffende for den store medicinalvirksomhed. Specielt hvis man indrager de store kursstigninger de sidste stykke tid.

Oversigt over Novo Nordisks årsrapport 2019

Ud fra Novo Nordisks årsrapport i 2019, har vi uddraget det vigtigste her:

  • Resultat steget med 0,8%
  • Omsætning steget med 9%
  • Driftsresultat steget med 11% (6% justeret for valutaændringer)
  • Regner med en stigning i omsætning på 3-6% i 2020
  • Udbytte på 5,35 kr. til marts dvs. i alt 8,35 kr. for 2019

Hvis du er vil have alle vores finansnyheder direkte i din indbakke, kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev her:

Novo Nordisks regnskab fra årsrapporten 2019

Her er den fulde resultatopgørelse for Novo Nordisk i 2019 og 2018:

(DKK million)20192018
Net sales122,021111,831
Cost of goods sold20,08817,617
Gross profit101,93394,214
Sales and distribution costs31,82329,397
Research and development costs14,22014,805
Administrative costs4,007 3,916
Other operating income, net6001,152
Operating profit52,48347,248
Financial income652,122
Financial expenses3,995 1,755
Profit before income taxes48,55347,615
Income taxes9,6028,987
Net profit for the year38,95138,628

Kilder: Novo Nordisk årsrapport 2019

Konflikter: Ingen.

Andre artikler

Carlsbergs årsrapport 2019

Carlsbergs årsregnskab 2020

Carlsbergs årsrapport 2019

D. 4.2.2020 udkom Carlsbergs årsrapport for 2019. Carlsbergs resultat er steget 23,7%, til et nyt højdepunkt for den internationale drikkeproducent. Læs herunder hovedpunkterne for årsregnskabet:

  • Omsætningen er steget med 5,4%
  • Resultat steget med 23,7%
  • EBITDA steget med 11,8%
  • Fortjeneste pr. aktie på 43,7 kr.
  • Udbytte forslået til 21 kr.
  • Starter aktietilbagekøbsprogram på 5 mia. kr.

Carlsberg har haft et ekstremt succesfuldt år, og nu bliver det spændende om aktionærerne kommer til at belønne aktiekursen i dag. Den er kl. 9.24 allerede steget med 1,9%.

Carlsbergs årsrapport 2019:

Nedenunder er en tabel med tallene fra Carlsbergs årsrapport i 2019 og 2018

Årsregnskab Carlsberg (DKK mio.)20192018
Revenue65,90262,503
Gross profit32,63831,220
EBITDA15,00713,420
Operating profit before special items10,4659,329
Special items, net501-88
Financial items, net-738-722
Profit before tax10,2288,519
Income tax-2,751-2,386
Consolidated profit7,4776,133
Non-controlling interests908824
Shareholders in Carlsberg A/S (net profit)6,5695,309
Shareholders in Carlsberg A/S, adjusted² 6,1605,359

Meld dig på vores nyhedsbrev for mere som dette📧:

Kilder: Carlsbergs årsrapport 2020.

Konflikter: Oliver Frost har aktier i Carlsberg.

Andre artikler