Danske Banks årsrapport 2019

Danske Banks årsrapport 2019

I dag er Danske Banks årrapport 2019 udkommet, og vi har fundet alle de vigtigste data at vise her i artiklen samt det fulde regnskab. Danske Bank er Danmarks største bank, og derfor er deres regnskab ekstremt vigtigt for mange danske investorer. Danske Bank havde i 2019 en net profit 1% lavere end i 2018. Derudover er deres indkomst i alt steget med 1%

Oversigt over Danske Banks årsrapport 2019

Vi har samlet de vigtigste informationer om Danske Banks årsrapport 2019 her:

  • Indkomst i alt steget med 1%
  • Net profit faldet med 1%
  • 3% lånevækst
  • Udbytte på 8,5 kr. svarede til 49% payout-ratio

Danske Banks regnskab fra årsrapporten 2019

Her er den fulde resultatopgørelse for Danske Bank i 2019 og 2018:

(DKK million)20192018
Net interest income21,87723,571
Net fee income15,89515,402
Net trading income4,9854,676
Other income2,225716
Total income44,98244,365
Operating expenses27,54825,011
Goodwill impairment charges1,603-
Profit before loan impairment charges15,83119,354
Loan impairment charges1,516-650
Profit before tax, core14,31520,004
Profit before tax, Non-core-493-282
Profit before tax13,82219,722
Tax*-1,2494,548
Net profit15,07215,174
Portion attributable to
Shareholders of Danske Bank A/S (the Parent Company)
14,28514,081
Attributable to additional tier 1 etc786781

Kilder: Danske Banks årsrapport 2019

Konflikter: Oliver Frost har aktier i Danske Bank



Anbefalede artikler:

Abonnér
Meddel om
guest
0 Kommentarer
I linje feedback
Se alle kommentarer
0
Vi vil gerne høre dine tanker - læg en kommentar!x
()
x