Aktier for begyndere: Alt du skal vide inden første køb

I denne artikel vil du lære alt du skal vide om aktier, før du køber din første aktie. Du vil som begynder få alt nødvendig information, for at du kan foretage din først handel allerede i dag.

For det første vil jeg lige sige tillykke. Du er interesseret i aktier og det er et vigtigt skridt, hvis du vil opbygge en betydelig formue og undgå negative renter i banken.

Du kan herunder se en oversigt over alt indhold i artiklen, hvor du kan klikke dig til lige præcis det som interesserer dig.

Klik dig rundt i artiklen

Hvad er aktier?

Hvorfor er investering en god idé for begyndere?

Hvor kan man købe aktier?

Køb din første aktie

Eksempler på aktier for begyndere

Ofte stillede spørgsmål om aktier

Hvad er aktier?

En aktie er grundlæggende en del af en virksomhed. Dette er grunden til at man kan tjene penge på aktier, fordi du ejer en del af en virksomhed som, forhåbentligt, tjener penge.

Der findes flere forskellige slags aktier i nogle virksomheder. Nogle virksomheder udsteder både a- og b-aktier, hvilket er aktier som har forskellige rettigheder, selvom de er en del af den samme virksomhed.

I gennemsnit stiger aktier med 7 % om året. Dette betyder, at man som investor har en god chance for at tjene penge på aktier. Også som nybegynder.

Fortalt kort til er aktier altså en måde at forrente sine penge, ved at eje en del af en eller flere virksomheder.

Hvorfor er det en god idé at investere i aktier?

Når man som begynder investerer i aktier, har man muligheden for at forrente sine penge, uden noget som helst arbejde. Du sætter altså dine penge i arbejde på dine vegne.

Normalt skal du gå på arbejde for at tjene penge, men med aktier sker dette vha. dine penges arbejde. Selvfølgelig er der en risiko i investering i aktier, men investerer man over lang tid, er resultatet relativt sikkert.

Hvis du er begynder til aktier, kan investering altså gå hen at blive en rigtig god idé for dig og din fremtidige økonomi.

Tror du specifikt på én virksomhed kommer til at klare sig godt, kan det være en god idé at købe denne virksomheds aktie. Dog er det vigtigt at huske, at man skal kigge på det bagvedliggende, når man investerer i aktier. Du skal altså ikke bare investere på baggrund af følelser, men hellere på baggrund af fakta.

Længere nede i denne artikel vil du lære flere aktiestrategier du kan gøre brug af.

Hvor kan man købe aktier?

Der er mange forskellige steder hvor man kan købe aktier. Derfor har jeg lavet en sammenligning af de største investeringsplatforme, som vi her på Dinfo.dk kan stå inde for.

Sammenligningen er helt uvildig og baseret på fakta fra de enkelte investeringsplatformers hjemmeside.

 Saxo Bank logoNordnet kurtageDegiro logo
Kurtage på danske aktierMin. 14 kr. + 0,1%Min. 29 kr. + 0,1%12 kr. + 0,03%
Kurtage på aktier fra USAMin. 3 USD + 0,1%Min. 13 USD + 0,15 % + admin. gebyr 0,5 USD + 0,027 USD pr. aktie
Vekselgebyr0,5% (0,1% mellem valutakonti)0,25% (0,075% mellem valutakonti)0,1%
Unikke faktorerAktiesparekontoSocialt aspekt, månedsopsparing, pensionsdepoter, adgang for under 18-årigeBillig kurtage, indberetter ikke til Skat (negativt)
Gå til Saxo BankGå til NordnetGå til DEGIRO

Ud fra denne oversigt burde du som begynder kunne danne dig et overblik over hvilket platform, der passer bedst til dine behov.

En god investeringsplatform til begyndere bør være en, hvor du ved hvordan den fungerer. Det går altså ikke, at den er svært og kompliceret, da det ellers kan forvirre dig mere end det gavner dig.

Det sværeste skridt for nybegyndere er typisk, når de skal vælge den rigtige investeringsplatform. De føler at det er en meget tung beslutning, og de kommer derfor aldrig igang. Af de tre ovenstående platforme er der absolut ingen binding eller nogle forpligtelser forbundet ved at være medlem af Saxo Bank og Nordnet, disse kan derfor være et godt sted at starte for den nye investor.

Køb din første aktie

Når du har valgt en investeringsplatform og meldt dig ind hos dem, skal du vælge hvilken aktie du vil købe først.

Det kan godt være en svær process for begyndere i aktiehandel, men der er alligevel nogle tips og tricks til hvordan du kan komme i gang.

Du kan til at starte med hjælpe dig selv ved at indse, at dit første aktiekøb nok ikke blive det bedste du kommer til at lave. Personligt var mit første aktiekøb en mindre katastrofe, hvor jeg mistede hele 50 % af min originale investering. Disse fejl lærer man dog af, så nu mere man investerer nu bedre bliver man også til det – ligesom med alt andet i livet.

Der er forskellige måder at vælge din første aktie, men i denne artikel vil jeg præsentere dig for 3 forskellige strategier du kan bruge i din aktiejagt.

Køb med hjertet

Hvis du ønsker at købe aktier baseret på følelser, er du faktisk ikke den eneste.

Mange danskere vælger at købe deres aktier baseret på hvilke virksomheder de kender, og hvilke følelser de forbinder med den virksomhed.

Det er heller ikke altid en dårlig idé. Hvis du i 2015 var vild med Tesla og deres biler, og du derfor købte deres aktie, så havde du tjent mange penge. Det havde dog været meget heldigt også, og du skal huske at en virksomheds fundamentale økonomi er meget vigtigt, når man kigger på deres muligheder som investering.

Begyndere kan altså godt købe deres første aktier baseret på følelser, det kan dog gøres smartere ved hjælp af en fundamental analyse.

Find billige virksomheder

Aktiers pris er typisk baseret på en virksomheds værdi. Dette er dog ikke altid tilfældet, og man kan finde virksomheder hvis aktiekurs ligger lavt i forhold til deres potentielle værdi.

Tips til at finde virksomheder med en lav aktiekurs i forhold til deres værdi:

  • Kig på deres historiske kurs
  • Kig på deres regnskab – tjener de meget i forhold til deres værdi?
  • Kig på deres balance – har de en stor egenkapital i forhold til værdien på markedet?
  • Kig på deres udbytte – er procenten høj?

Dette er blot nogle af de måder man kan identificerer billige aktier. Det er altså ikke en udtømmende liste, og du kan sagtens bruge din helt egen teknik.

Investering i investeringsforeninger

Ønsker du alle fordelene ved aktiehandel uden at skulle foretage analyser? Så er investeringsforeninger lige noget for dig.

Investeringsforeninger er store samlinger af aktier der muliggør investering i et stort marked for et mindre beløb. F.eks. kan du købe en investeringsforeninger i hele verdens aktier. Det vil sige at din investering vil følge udviklingen på alle verdens aktier – normalt omkring 7-8% om året.

Den nemmeste måde for nybegyndere at købe investeringsforeninger på, er ved hjælp af Nordnets månedsopsparing. Med denne månedsopsparing kan du indstille det, så du automatisk køber andele af investeringsforeninger hvert enkelt måned. Du kan på den måde forøge din beholdning i aktier automatisk hver måned, uden at skulle tænke over det mere end den ene gang du opretter planen.

Hvis du vil have lidt inspiration til de investeringsforeninger du kan købe af, så kan du se vores liste de bedste investeringsforeninger her.

Eksempler på aktier for begyndere

Fordi der er så mange forskellige aktier, kan det være svært at vælge den første. Derfor har jeg samlet en liste over eksempler på aktier for begyndere. Dinfo.dk anbefaler ikke aktierne, men de eksempler på populære danske aktier.

Udbytteaktier i C25-indekset

Hvis du mest af alt foretrækker at investere i udbytteaktier, så kan du herunder se vores liste over udbytteaktier, som findes i Danmarks C25-indeks. Indekset viser Danmarks 25 mest omsatte aktier. Herfra har vi så udvalgt alle udbytteaktierne på indekset.

AktieUdbytteprocentAktiekursUdbytte pr. aktieP/E
Tryg2,65%160,704,2826,88
Carlsberg 2,01%1.107,5022,0025,19
A.P. Møller - Mærsk A1,85%17.560,00330,006,10
A.P. Møller - Mærsk B1,77%18.495,00330,006,37
Danske Bank1,75%113,102,009,18
Royal UNIBREW1,71%801,6013,5031,85
Coloplast1,59%1.134,5018,0054,35
Novo Nordisk1,44%648,909,3533,22
H. Lundbeck1,26%196,052,5019,31
Ørsted1,19%958,8011,50123.46
Novozymes1,06%492,005,2548,54
FLSmidth & Co0,89%222,902,0049,02
Vestas Wind Systems0,70%241,101,6936,50
GN Store Nord0,28%518,801,4542,19
DSV Panalpina0,26%1.556,004,0041,15
Netcompany Group0,13%777,001,0076,92
Ambu0,13%209,500,29181,82
Opdateret 16/08/2021

Bedste passive investeringsforeninger

Hvis du er mere til investeringsforeninger frem for enkelte aktier, så kan du herunder se en liste over de passive investeringsforeninger, der har klaret sig bedst de sidste 5 år. Disse kan alle være et godt bud på en investering, som på lang sigt med stor sandsynlighed vil bevæge støt opad.

IndeksfondAfkast sidste 5 årÅOP
Danske Inv Glob Indeks - Akk, kl DKK h82,73%0,43%
Sparindex INDEX OMX C25 KL75,42%0,46%
Sparindex INDEX USA Growth KL71,32%0,54%
Danske Inv USA Akk, kl DKK h64,20%0,43%
Sparindex INDEX DJSI World KL63,89%0,56%
Sparindex INDEX Europa Growth KL62,09%0,57%
Nordea Inv. Globale Aktier Indeks KL59,53%0,58%
Danske Inv Europa Indeks BNP, kl DKK d53,21%0,41%
Sparindex INDEX Europa Small Cap KL51,11%0,59%
Sparindex INDEX Emerging Markets KL45,69%0,7%
Opdateret 8/8/2021

Ofte stillede spørgsmål om aktier

Hvor kan man købe aktier?

Du kan købe aktier mange forskellige steder. I denne artikel har vi lavet en sammenligning over de 3 investeringsplatforme i Danmark: DEGIRO, Nordnet og Saxo Bank.

Du kan se den her.

Hvorfor er investering i aktier fornuftigt?

Du har som begynder i aktiehandel en stor mulighed for at tjene gode penge på det.

Hvis du køber og holder aktier i mange år, så vil du i gennemsnit tjene ca. 7 % om året – det er ikke dårligt.


Anbefalede artikler:

Abonnér
Meddel om
guest
1 Kommentar
I linje feedback
Se alle kommentarer
1
0
Vi vil gerne høre dine tankerx
()
x